Secesní brána do Prahy
Historická výpravní budova pražského hlavního nádraží představuje jednu z nejvýraznějších architektonických památek v metropoli. Byla postavena v letech 1901 až 1909 podle návrhu architekta Josefa Fanty, jehož jméno dnes nese. Tato velkolepá stavba v secesním slohu sloužila jako hlavní zázemí pro cestující až do roku 1977, kdy byla do provozu uvedena nová odbavovací hala pod úrovní terénu. Budova, která se tyčí nad magistrálou, je neodmyslitelnou dominantou největšího osobního nádraží v České republice a její bohatě zdobená průčelí i interiéry připomínají zlatou éru železniční dopravy na počátku 20. století.
Obnova a komentované prohlídky
Poté, co budova ztratila svou původní odbavovací funkci, se jí v posledních letech dostává zasloužené péče. Od roku 2012 zde probíhá postupná a rozsáhlá rekonstrukce, jejímž cílem je vrátit reprezentativním prostorám jejich původní lesk a najít pro ně nové společenské využití. Zájemci o historii a architekturu mají v současnosti možnost nahlédnout do opravených sálů v rámci pravidelných komentovaných prohlídek. Tyto akce umožňují návštěvníkům zblízka prozkoumat uměleckou výzdobu, na které se podíleli významní sochaři a malíři té doby, a dozvědět se více o technickém i kulturním významu této památky v kontextu pražské historie.