Symbol svobody a pohnuté historie
V Hodkovicích nad Mohelkou, které leží na pomezí Liberecka a turisticky atraktivního Českého ráje, se nachází zajímavá připomínka prvorepublikové historie. Pomník zakladatele státu Tomáše Garrigua Masaryka je dílem akademického sochaře Bílka z proslulé hořické sochařské školy. Dílo bylo poprvé slavnostně odhaleno v květnu roku 1938, tedy v době, kdy se nad tehdejším Československem stahovala mračna. Právě autorství umělce z Hořic dodává monumentu vysokou řemeslnou i uměleckou hodnotu, která přitahuje pozornost návštěvníků města procházejících jeho centrem.
Čtyři instalace v průběhu desetiletí
Osud tohoto konkrétního pomníku věrně odráží dramatické proměny českých dějin ve 20. století. Socha musela být během uplynulých desetiletí instalována celkem čtyřikrát, neboť se v závislosti na politické situaci opakovaně stávala nepohodlným symbolem. Z veřejného prostranství tak několikrát zmizela a znovu se vracela v obdobích společenského uvolnění. K jejímu poslednímu a trvalému návratu do Hodkovic nad Mohelkou došlo v roce 1990. Dnes tvoří stabilní součást historické tváře obce a připomíná vytrvalost, s jakou se místní obyvatelé k odkazu prvního prezidenta vraceli.